Do czego stosuje się keramzyt?

Nie jest wcale trudno rozpoznać ten materiał- keramzyt stanowi kruszywo bardzo charakterystyczne w swoim wyglądzie przyjmując formę czekoladowych kulek o nieregularnym kształcie. Powstają one bezpośrednio w dużych piecach obrotowych, w których panuje temperatura ponad tysiąca stopni. Materiałem do wyrobu keramzytu jest skała o specjalnych właściwościach- glina pęczniejąca. Jak sama nazwa wskazuje, tego rodzaju glina ma dużą tendencję do zwiększania swojej objętości w zetknięciu z wysoką temperaturą.

Kruszywo może być poddane dodatkowej impregnacji poprzez obtoczenie go warstwą ceramiczną. Pozwala to ograniczać proces kapilarnego podciągania wilgoci, co nie zawsze jest zjawiskiem pożądanym. Kruszywo może być też posortowane względem konkretnego przeznaczenia- na przykład na specjalny produkt dedykowany ogrodnictwu lub też do zastosowania budowlanego. Charakterystyczne jest też sortowanie go po określonej frakcji, czyli wielkości kulek w opakowaniu. Tym samym możemy zakupić wyjątkowo drobny keramzyt jak i kruszywo w postaci solidnych, nawet 20 mm kulek. Dlaczego akurat keramzyt jest materiałem o tak wszechstronnym zastosowaniu?

Jakie cechy charakterystyczne wykazuje keramzyt?

Warto zauważyć, że jest to kruszywo niepalne, które nie jest reaktywne chemicznie. Nie jest też podatne biologicznie- nie pleśnieje i nie poddaje się działaniu grzybów czy bakterii. Jest też bardzo wytrzymałe, a nawet można je wykorzystywać więcej niż raz. Nie niszczeje pod wpływem działania wody. Ze względu na swój niewielki ciężar i bardzo mocno porowatą strukturę- ma wysoką zdolność akumulowania ciepła.

Materiał ten można zamówić pod konkretny projekt ze strony Leca® KERAMZYT czyli bezpośrednio od producenta. Na stronie Leca® KERAMZYT można znaleźć kruszywo do różnego zastosowania o dokładnie takich parametrach, jakie mogą nam być potrzebne. Kruszywo keramzytowe można zakupić na dwa sposoby. Jeśli wymaga tego nasz projekt, możemy zamówić je w formie workowanej. W takiej postaci- worków o jednakowych wymiarach- można od razu układać keramzyt na przykład w roli izolatora. Jeśli jednak forma workowana nie jest przez nas preferowana- keramzyt można także zamówić w formie sypkiej. Wówczas, jest on transportowany specjalnymi samochodami bezpośrednio na adres klienta.

Zamawiając keramzyt warto mieć na uwadze fakt, że w przypadku niektórych zastosowań trzeba będzie zamówić go odrobinę więcej. Tak się dzieje w przypadku wykonywania posadzek osadzanych bezpośrednio na gruncie, gdzie ułożona warstwa wymaga ubicia i zagęszczenia.

Więcej informacji na https://leca.pl/