Jak dbać o drewniane meble? Kilka cennych wskazówek

Meble z drewna od lat cieszą się ogromną popularnością i wciąż doskonale sprawdzają się zarówno w nowocześnie, jak i klasycznie zaaranżowanych wnętrzach. Są nie tylko piękne, ale również bardzo wytrzymałe i wprowadzają do pomieszczeń naturalny klimat, który docenią zwłaszcza osoby cierpiące na różnego rodzaju alergie. Tylko jak dbać o drewniane meble, by imponowały swoją estetyką przez wiele lat? Oto kilka cennych wskazówek, dzięki którym zapewnisz im piękno na długi czas!

Jak często myć drewniane meble?

Systematyczność i regularność to podstawa. Jak dbać o drewniane meble? Najlepiej zapewniając im kompleksowe czyszczenie raz na kilka dni, co pozwoli Ci usuwać gromadzący się na nich kurz, który może wpływać negatywnie nie tylko na estetykę, ale również parametry drewna.
Pamiętaj również, że od razu po zabrudzenia mebla albo zauważenia na jego powierzchni przebarwień, należy zareagować. Usuń zanieczyszczenie natychmiast, a wszelkiego rodzaju przebarwienia eliminuj za pomocą przeznaczonych do tego celu lakierów lub wosków – koniecznie dostosowanych do konkretnego gatunku drewna.

Czym czyścić meble z drewna?

To jedno z najważniejszych pytań, na które odpowiedź powinien znać każdy właściciel drewnianych mebli. My polecamy delikatnie zwilżone gąbki lub miękkie ścierki, które nie pozostawią nadmiaru wody na powierzchni i pozwolą skutecznie usunąć zarówno kurz, jak również różnego rodzaju zanieczyszczenia. Pamiętaj tylko, by nie stosować nadmiaru wody, która może być niebezpieczna dla powierzchni i powodować np. rozwój pleśni.
Możesz także używać specjalnych preparatów albo nawilżanych ściereczek do mebli, jednak wybieraj je bardzo dokładnie – najlepiej w oparciu o opinie klientów oraz po pieczołowitej analizie składu.

Pielęgnacja drewnianych mebli – unikaj silnych detergentów!

Na rynku znaleźć można bardzo zróżnicowane preparaty, jednak nie wszystkie dadzą Ci odpowiedź na pytanie „jak dbać o drewniane meble?”. Niektóre zawierają bowiem bardzo silnie działające związki chemiczne, które mogą przynieść więcej szkód niż pożytku. Stosowane regularnie będą wnikały w strukturę drewna i obniżać jego estetykę oraz parametry.
Dlatego unikaj silnych detergentów – zwykle o wiele lepiej postawić na delikatnie zwilżoną wodą ścierkę, która spełni swoje zadanie.

Jak często i czym konserwować meble z drewna?

Jeżeli zastanawiasz się, jak dbać o drewniane meble w dłuższej perspektywie, zainwestuj w odpowiednie impregnaty. W sklepach znajdziesz preparaty konserwujące zarówno do mebli olejowanych, jak i lakierowanych, dzięki którym nie tylko zachowasz piękno swojego wyposażenia, ale również przywrócisz jego dawny blask.
Prace konserwacyjne należy przeprowadzać rzadko – maksymalnie raz na pół roku, co przyniesie doskonały efekt.
Pamiętaj! Odpowiednia pielęgnacja drewnianych mebli to nie wszystko. Unikaj również ustawiania ich przy źródłach ciepła, a także nie narażaj ich na działanie wilgoci czy promieniowania słonecznego, ponieważ mogą one bardzo negatywnie wpływać na wygląd drewna.