Jak dbać o płytki ceramiczne? Najważniejsze zasady

Płytki ceramiczne to najlepszy sposób na wykańczanie podłóg i ścian – zarówno w łazienkach, jak i kuchniach. Są wytrzymałe, piękne i funkcjonalne, a ogromna liczba wzorów i kolorów pozwoli każdemu znaleźć wśród nich coś odpowiedniego dla siebie. Warto jednak dowiedzieć się, jak dbać o płytki ceramiczne, aby ich stan był jak najlepszy nawet na przestrzeni wielu lat. Oto najważniejsze zasady, o których wato pamiętać!

Jak dbać o płytki ceramiczne? Przede wszystkim pamiętaj o ich czyszczeniu!

Płytki ceramiczne ulegają zabrudzeniom, ale dzięki swoim gładkim powierzchniom ich czyszczenie nie należy do najtrudniejszych domowych czynności. Jak dbać o płytki ceramiczne? Warto przede wszystkim wybierać odpowiednie środki do czyszczenia kafelek, które będą dla nich w pełni bezpieczne, a Tobie pozwolą z łatwością usunąć każdą plamę czy inne zanieczyszczenie. Do szorowania płytek używaj gąbek lub delikatnych szmatek, które nie uszkodzą ich powierzchni.

Nie posiadasz specjalistycznego środka do czyszczenia płytek ceramicznych, a chcesz zrobić porządki tu i teraz? Nie przejmuj się! Ceramika łazienkowa może być czyszczona również roztworem z wody i octu! To bardzo dobre rozwiązanie, które nie tylko skutecznie usunie brud, ale również nie uszkodzi Twoich płytek. Jeżeli natomiast jesteś szczęśliwym posiadaczem mopa parowego, możesz używać go do mycia – nie wymaga to jakichkolwiek detergentów i pozwoli Ci zachować piękno kafelek na przestrzeni wielu lat.

Jak dbać o płytki ceramiczne? Nie można zapominać o fugach! Choć z pozoru mogą wyglądać czysto, prawdopodobnie gromadzi się tam aktualnie wiele bakterii, dlatego warto raz na jakiś czas dokładnie je wyczyścić. Możesz użyć specjalnego preparatu do fug albo domowych preparatów – octu, sody czy kwasku cytrynowego. Zrezygnuj jedynie z sody oczyszczonej o właściwościach ścierających, która mogłaby negatywnie wpłynąć na powierzchnię kafelek.

Inne zasady dbania o ceramikę łazienkową

Czyszczenie podłogi czy ściany to nie wszystko. Jak dbać o płytki ceramiczne, aby prezentowały się one pięknie na przestrzeni wielu lat? Przede wszystkim:

  • unikaj uderzeń, które mogłyby uszkodzić powierzchnię płytek i doprowadzić np. do ich pęknięcia – najlepiej w najbardziej newralgicznych miejscach ochronić je poprzez położenie maty lub dywanika;
  • nie narażaj płytek ceramicznych na działanie czynników zewnętrznych – zwłaszcza przed ich montażem, ponieważ może to doprowadzić do ich uszkodzenia;
  • nigdy nie używaj do mycia kafelek bardzo silnych detergentów, ponieważ również one mogłyby mieć negatywny wpływ na ceramikę łazienkową.

Pamiętaj również o tym, by jeszcze przed zakupem płytek ceramicznych, wybrać odpowiedni sklep, taki jak Mirad.pl, który oferuje wysokiej klasy rozwiązania – wytrzymałe i piękne. Zwróć również uwagę na producenta oraz opinie klientów, dzięki czemu zainwestujesz w doskonałe kafelki, które będą niezwykle odporne na różnego rodzaju uszkodzenia, a dbanie o nie przychodzić Ci będzie z największą łatwością.