Jak wybrać walizkę na podróż?

Wybór bagażu z pozoru łatwy może okazać się nie lada wyzwaniem.
Jeśli decydujesz się na podróż naziemnymi środkami transportu, masz pełną dowolność. Kieruj się przede wszystkim własną wygodą, ale zwróć uwagę na przewożoną zawartość.

Mówiąc bardzo ogólnie- torba podróżna jest lekka, jej plastyczny kształt pozwala maksymalnie ją wypełnić, ale niestety wymaga noszenia i nie chroni zawartości przez wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi. Z kolei walizka jest usztywniona oraz posiada pasy i komory, które zabezpieczają Twój cenny bagaż lub po prostu uchronią ubrania przed wygnieceniem. Jeśli dodatkowo ma ona kółka nie wymaga noszenia, ale jest cięższa i zajmuje więcej miejsca.

Zupełnie inaczej sprawa wygląda podczas podróży samolotem. W zależności od tego jak dużo planujesz zabrać rzeczy, musisz zdecydować czy zmieścisz wszystko w bagaż podręczny czy powinieneś dokupić bagaż rejestrowany. Przy transporcie powietrznym obowiązują pewne limity wagowe, więc cięższa od materiałowej torby walizka pozwala zabrać w praktyce mniej bagażu, w ramach tego samego limitu. Natomiast dzięki sztywnej konstrukcji o wiele lepiej chroni swoją zawartość podczas pobytu w luku bagażowym. Z kolei przy bagażu podręcznym obowiązują wytyczne dotyczące jego rozmiaru. Różnią się one w zależności od linii lotniczych. Taki bagaż należy umieścić w skrzynce na taśmociągu. Jeśli decydujesz się na walizkę musisz dokładnie ją wymierzyć i sprawdzić, czy spełnia wymogi danego przewoźnika. Torba w tym przypadku jest kompresyjna i jeśli nie jest maksymalnie wypełniona, można dopasować ją do rozmiaru skrzynki.