O czym pamiętać planując zagraniczne wyjazdy?

Sezon urlopowy charakteryzuje się ogromną ofertą ‚last minute”. Kiedy jednak rzutem na taśmę zdecydujesz o wyjeździe zagranicznym, nie możesz dać się zwariować i zapomnieć o najważniejszych rzeczach.
Na początek warto się upewnić, czy wybrana przez nas destynacja podróży znajduje się w strefie Schengen i do przekroczenia granicy wystarczy nam jedynie dowód osobisty. Jeśli podróż wymaga paszportu, upewnij się, że nie stracił on ważności, by uniknąć przykrych niespodzianek.

Decydując się na podróż samolotem, pamiętaj o wytycznych dotyczących bagażu. Z rozwagą pakuj bagaż rejestrowany ponieważ musi się od zmieścić w wyznaczonych limitach wagowych. Za ich przekroczenie poniesiesz dodatkowe koszty. W zależności od linii lotniczych, którymi będziesz podróżował zmienia się rozmiar bagażu podręcznego. Pamiętaj, że możesz w nim przewieźć tylko litr płynów w opakowaniach o pojemności max 100ml. Do bagażu podręcznego trafia również cała elektronika i jest poddawana osobnej kontroli. Jeśli decydujesz się na podróż własnym autem lub autokarem, będzie ona bardziej czasochłonna, ale nie musisz rezygnować z rzeczy, do których jesteś przywiązany.

Przed wyjazdem zadbaj o zdrowie. Planując egzotyczną podróż nie zapomnij o niezbędnych szczepieniach! Możesz również profilaktycznie zbadać się u lekarza pierwszego kontaktu. Przezorny zawsze ubezpieczony, nie rezygnuj więc z ubezpieczenia turystycznego. Wszelkiego rodzaju choroby lub urazy w trakcie wyjazdu są bardzo kosztowne w leczeniu na własną rękę.
Kolejnym ważnym zadaniem jest wymiana waluty. Mimo, że niektóre banki dają możliwości płatności kartą zagranicą, to miej na uwadze fakt, że przy przewalutowaniu pobierane są bajońskie sumy prowizji. Dodatkowo nie każdy stragan z pamiątkami będzie uzbrojony w terminal.