Podróż z motywem przewodnim

Turystka ma różne oblicza, można podróżować zwiedzając tylko największe miasta danego kraju, można też zapuszczać się w dzikie i niezdobyte tereny, gdzie trudno o turystę, a można także zwiedzać świat poprzez wybranie dla siebie motywu przewodniego dla swoich podróży. Istnieje wiele pomysłów na takie podróże z motywem, wśród nich można wymienić:

Kulinarne podróże

Jednym z motywów przewodnich dla znajdywania sobie miejsc godnych odwiedzenia, jest chęć spróbowania znanych na cały świat przysmaków, czy też zwyczajnie zakosztowania w regionalnej kuchni. Można odwiedzić Wiedeń tylko po to by skosztować słynnego tortu Sachera, można odwiedzić Marsylię dla jej bouillabaisse, można także udać się do Włoch, które słyną ze znakomitej kuchni i to nie tylko pizzy czy makaronów, tam przecież narodziło się także tiramisu. Także po Polsce warto podróżować szlakiem kulinarnych doznać, chcąc spróbować kuchni śląskiej warto zajrzeć do – www.atmosfera.eu, poszukując góralskich smaków koniecznie trzeba wpaść do Zakopanego, nigdzie nie przyrządza się ryb lepiej niż na Pomorzu a ziemniaczanej babski spróbujemy w Białymstoku.

Peregrynacje

To jedne z najstarszych motywów przewodnich dla podróżowania. Pielgrzymowano już w starożytności, a średniowiecze jeszcze tą tradycję pogłębiło. Odwiedzanie miejsc związanych z kultem religijnym jest także jednym ze sposobów, aby określać miejsca, do których się udamy w następnej kolejności. W Polsce z pewnością będą do Częstochowa, Licheń czy Kalwaria Zebrzydowska, zaś wśród światowych sanktuariów trudno pominąć Lourdes, Jerozolimę czy Rzym. Wśród bardziej egzotycznych celów, do których organizowane są pielgrzymki warto wymienić Japonię.

Śladami bohaterów

Kolejnym przykładem na podróżowanie jest podążanie do miejsc, w których żyli bohaterowie znani z historii czy literatury bądź filmu. Można zwiedzić Pragę podążając śladami Franca Kawki, można odwiedzić Węgry by stanąć w miejscach, w których bywał Józef Bem, można zwiedzić Paryż śladami Chopina. Można także udać się do Anglii by poszukać miejsc, w których przebywał Harry Potter, odwiedzić Gdańsk i porównać go z obrazami opisanymi w kryminalne „Złota Ćma” czy poszukać Barcelony znanej z „Cienia Wiatru”. W tym względzie także filmy dają duże możliwości na znalezienie inspiracji co do sposobu na podróżowanie. Udając się w podróż śladami danego filmu możemy spędzać czas na odnajdywaniu miejsc, w których kręcone były poszczególne sceny. W ten sposób można zwiedzić Kraków śladami „Vinci”, porównać Poznań z kadrami z „Krolla” czy zwiedzić Legnicę i Wrocław śladami „Małej Moskwy”.