Sleeves- tuleje specjalnego zastosowania

Istnieje wiele przykładów tulei specjalnego zastosowania, które mają swoje cechy charakterystyczne i są wykonywane na zamówienie. Dzięki możliwości zamówienia tych elementów o konkretnych, potrzebnych w przedsiębiorstwie parametrach można znacznie zoptymalizować cały proces produkcji. Dlatego też na rynku działają firmy specjalizujące się w produkowaniu nowych tulei, walców, a także mieszanek, które wykorzystuje się do wytwarzania specjalnych powłok, jakimi pokrywane są te elementy.

 

Tuleje typu sleeves należą właśnie do takich tulei, które głównie wykorzystuje się w poligrafii, gdyż umożliwiają efektywne drukowanie materiałów i nie tylko. Standardowo, tuleje tego typu pokrywa się specjalnymi mieszankami, które pozwalają stworzyć na ich powierzchni określona powłokę. W przypadku tulei rozprężnych typu sleeves najczęściej jest to guma bądź też elastomery. Powłoka pełni tutaj ważną rolę, ale też musi posiadać odpowiednie parametry pod kątem swojej trwałości będąc najbardziej zewnętrzną częścią tulei.

Różne kształty tulei wykorzystywanych w poligrafii

Tuleje bardzo często określane są także mianem rękawów. Mogą przyjmować zróżnicowane kształty w zależności od tego, jaką mają pełnić funkcję. W procesie produkcji można też nadać im specyficzne właściwości:

 

  • Tuleja cylindryczna ma kształt wydłużonego pierścienia i jest wykorzystywana do druku fleksograficznego. Dzięki temu możliwe jest wykonywanie nadruków na różnych podłożach, w szczególności na takich tworzywach sztucznych jak chociażby folia. Tuleja cylindryczna w całym procesie może być jednym z najważniejszych elementów maszyny wykonującej nadruk, a sama fleksografia daje możliwość drukowania stosunkowo szybko, wydajnie i z wykorzystaniem tanich farb szybkoschnących. Tego rodzaju tuleje dostępne są na stronie- https://www.hannecard.pl/pl/produkty-i-uslugi/nowe-tuleje-i-walce/.

 

  • Tuleje stożkowe- mają szerokie spektrum zastosowań w poligrafii gdyż umożliwiają wklęsłodruk, nadają się do laminowania, a nawet do powlekania powierzchni. Możemy rozróżnić tuleje o właściwościach przewodzących (właściwości przewodzące może mieć również sama powłoka) oraz nieprzewodzących lub półprzewodzących. Tym samym można manewrować tym, jak wygląda przepływ ładunków aż do samego, metalowego rdzenia tulei.

 

Tuleje pokrywane poliuretanem- charakteryzuje je bardzo wysoka jakość, a znajdują zastosowanie chociażby w procesie przeprowadzania nadruków na puszkach do napojów. Nakładanie farb i lakierów może przebiegać bardzo efektywnie.